top of page

SAFRA KESESİ AMELİYATI 

 

Safra Kesesi, karaciğer tarafından üretilip, sindirim için kullanılan safranın depolandığı organdır. Karaciğer’e bitişik vaziyette bulunur. Tokluk sonrasında içerisindeki safrayı 12 parmak bardağına boşaltarak sindirime katkıda bulunur.

 

Safra kesesinin çıkışı, karaciğerden gelen safra kanalı ile birleşir ve ana safra kanalını (koledok) oluşturur. Safra kesesinde biriken safranın akışkanlığındaki bir değişim veya safra kesesinin boşalmasındaki bir aksaklık safra kesesi taşlarına veya safra kesesi çamuruna yol açabilir. Bunun sonucu olarak da şiddetli ağrı, ateş yüksekliği ve sarılık ile kendini gösteren safra yolu problemleri oluşabilmektedir.

 

Semptomlara yol açan safra kesesi çamuru veya safra kesesi taşlarının tedavisi cerrahi olarak yapılmakta ve safra kesesi, kapalı (laparoskopik) yöntem ile vücut dışına alınmaktadır.

 

Ameliyat ne kadar sürer ?

Günümüzde en yaygın yapılan laparoskopik amelita olan safra kesesi ameliyatı yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir.

Karın bölgesinden vücut içerisine doğru ilerletilen 4 adet içi boş kanal ve bunların içerisinden ilerletilen el aletleri yardımı ile ameliyat bir medikal monitörden izlenilerek yapılır.

Oldukça yaygın olarak yapılmakla birlikte bu ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar oldukça can sıkıcı olabilir.

Safra Kesesi Ameliyatında Sadece Taşlar Mı Çıkarılıyor?

Safra kesesi ameliyatında sadece taşların çıkarılması gibi bir prosedür yoktur. Sadece enfeksiyonun çok fazla olduğu ve acil operasyon gereken durumlarda komplikasyona sebep olmamak için safra kesesi, içerisindeki taşlar çıkarıldıktan sonra  kısmi olarak çıkarılabilmektedir.

 

 

Ameliyat sonrası hastanede ne kadar yatarım ?

Ameliyat sonrası 1 gece hastane yatışı genellikle yeterli olmaktadır. Yaklaşık 1 hafta sonra hastaların şikayetleri kalmaz ve dikişler 1 haftanın sonunda alınabilir.

 

Safra kesesi iltihabı ( Akut Kolesistit ) sonrasında, operasyon için, mecbur kalmadıkça hastaların en az 2 ay beklemeleri önerilir.

Safra Kesesi Taşlarını Ameliyat Olmadan Kendim Düşürebilir Miyim?

Safra kesesi taşları böbrek taşları gibi düşürülemez. Aksine safra kesesindeki taşlar hareketlenerek safra yoluna düşerlerse safra kanalında tıkanmaya yol açarak sarılığa neden olabilirler. 

Safra Kesesi Ameliyat ile Alındıktan Sonra Sağlığım Etkilenir Mi?

Safra kesesi karaciğerde üretilen safranın depolanıp tokluk esnasında kasılarak bağırsaklara salgılandığı organdır. Safra kesesi olmadığı zaman üretilen safra direk olarak bağırsaklara geçer. Bu durum  yaşam konforunu etkileyen bir probleme yol açmaz.

bottom of page