top of page

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu uygulaması, VKİ’si 27-35 arasında olan yada 50’nin üzerinde (süper obez) olup ameliyat öncesi, anestezi ve cerrahinin komplikasyonlarını azaltmak için hastanın kilo vermesini amaçlayan bir yöntemdir. İşlemin amacı, balon yardımı ile  mide hacmini küçülterek çabuk doyma hissinin sağlanmasıdır.

Mide Balonu Uygulaması Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

İşlem hafif bir anestezi altında, endoskopik olarak yapılmakta ve yaklaşık 15 dakika sürmektedir. İşlem sırasında ağrı duyulmaz.

Mide Balonu Ne Kadar Süre Mide İçerisinde Kalır?

Uygulama için kullanılan balonların bir kısmı hava ile bir kısmı ise sıvı ile şişmektedir. 700 cc hacme kadar şişirilebilmektedir. Balonlar çeşitlerine göre 6 ay ile 12 ay arasında mide içerisinde kalabilmektedirler.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Kaybederim?

Cerrahi dışı bir kilo kaybetme yöntemi olan mide balonu uygulaması ile toplam kilonun %15-20’sini kaybetmek mümkündür. Diyet ve spor ile desteklendiği zaman çok daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Mide Balonu Mideme Zarar Verir Mi?

Mide Balonu uygulaması sırasında endoskopik olarak mide detaylıca kontrol edilmekte, ülser veya büyük mide fıtığı tespit edilir ise işlem ertelenmektedir. Özellikle ülseri olan hastalarda ülser tedavisi  yapılmadan mide balonu uygulaması yapılır ise ülserde kanama veya delinme gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

 

Mide Balonu İşleminden Hemen Sonra Sosyal Hayatıma veya İş Hayatıma Geri Dönebilir Miyim?

İşlem sonrasında hastanede yatmak gerekmemektedir. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Kimlere Mide Balonu Uygulanır?

 • Aşırı kilosu olan hastalara (35>VKİ>27)

 • Ameliyat olmasında sakınca olup kiloya bağlı rahatsızlığı olan hastalara

 • Hızlı ve belli bir oranda kilo vermesi yeterli olacak hastalara 

 • Morbid obezite hastası olup, yan hastalıkları ameliyat olmasına müsade etmeyen hastaları ameliyata hazırlamak için de uygulanabilir.

 

Kimlere Mide Balonu Uygulanmaz?

 • Mide iltihabı olan hastalara

 • Yemek borusunda sıkıntı olan hastalara

 • Mide darlığı sıkıntısı bulunan hastalara

 • Tüp mide ameliyatı olan hastalara

 • Geniş mide fıtığı olan hastalara

 • Alkol bağımlılarına

 • Gebe ya da emziren annelere

 • 18 yaş altına kesinlikle mide balonu işlemi yapılmaz. 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Mide Balonu Taktırabilir Mi?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kalan mide hacmi ortalama 100-150 cc olmaktadır. Midenin şekli ise uzun bir boru şeklinde bırakılır. Mide balonu uygulaması ile mideye yerleştirilen balon 400 ila 700 cc arasında şişirilebilmekte ve şekli itibari ile yerleştirildiği zaman uzun bir boru halindeki midede tıkanıklıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle tüp mide ameliyatı geçiren bir hastada mide balonu kullanmak sakıncalıdır.

Mide Fıtığı Olanlar Mide Balonu Taktırabilir Mi?

Mide balonu uygulaması öncesinde mide gastroskop ile detaylı olarak değerlendirilir. Ağır gastriti olanlar, yemek borusunda ileri derecede yangısı olanlar, kanser şüphesi olanlar ve büyük mide fıtığı olanlara mide balonu uygulanmaz. Özellikle büyük mide fıtığı olan hastalarda reflü şikayetleri olmaktadır. Bu hastalara mide balonu uygulaması yapılır ise reflü şikayetleri ciddi şekilde artacaktır.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Kısa Sürede Kilo Alır Mıyım?

Mide balonu uygulaması kalıcı bir kilo verme yöntemi değildir. Mide balonu uygulamasının amacı, sadece diyet ve fiziksel aktivite ile kilo veremeyen hastalarda, diyete yardımcı olarak diyet yapmayı kolaylaştıran ve yeme alışkanlıklarını disipline etmektir. Balonun takılı olduğu süre boyunca belirli bir yeme alışkanlığı kazandırılacak olan hasta balon çıktıktan sonra da diyetine ve yaşam tarzına dikkat ederse formunu koruyabilmektedir. 

bottom of page