top of page

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Uygulamasında amaç midenin belirli bölgelerinde Botulinum Toksini enjekte ederek mide kaslarını kısmi olarak felç etmek, mide boşalmasını geciktirerek çabuk doygunluk sağlamaktır.

 

Mide Botoksu ile Kilo Verme Garantisi Var Mı?

Obezite için uygulanan hiçbir yöntemde kilo verme garantisi yoktur. Obezite komplike bir rahatsızlıktır. Psikolojik yönü oldukça önemlidir. Mide botoksu uygulamasının başarı oranı %60 lardadır.

Mide Botoksu Uygulaması Sonrası Hastanede Yatmam Gerekiyor Mu?

İşlem cerrahi bir işlem değildir. Hastanede yatışı gerektirmez. Endoskopik olarak uygulanır. İşlem sırasında hasta ağrı duymaz.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Mide botoksunu fazla kiloları olup diyet ve spor aktiviteleri ile yeterli kilo kaybı sağlayamayan VKİ'si 27 ila 35 arasında olan hastalar yaptırabilirler.

Mide Botoksunu Kimler Yaptıramaz?

Botulinum Toksin alerjisi olanlar, 18 yaşından küçük olanlar, hamile olanlar, VKİ'si 40 ve üzerinde olanlar ve daha öncesinde bariatrik cerrahi operasyonlarından birisini geçirmiş olan hastaların yaptırması uygun değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Mide Botoksu Yaptırabilir Mi?

Tüp mide ameliyatı olan hastalada mide kalan hacmi küçültülmektedir. Mide botoksunun amacı ise mide kaslarını geçici olarak felç ederek mide boşalmasını geciktirmek ve tokluk hissini uzun süre sağlamaktır. Botoks'un küçük hacimli bir midede uygulanması mide içerisindeki basıncın artmasına yol açarak reflü şikayetlerinin artmasına, ayrıca mide dokusunda da gerilmeye bağlı bazı istenmeyen etkilerin oluşmasına yol açabilecektir.

18 Yaş Altı Mide Botoksu Yaptırabilir Mi?

Botoks uygulaması için kural olarak belli bir yaş sınırlaması olmamak ile birlikte genellikle hastaların 18 yaş  üstünde olması istenir.

Alerjisi olanlar Mide Botoksu Yaptırabilir Mi?

Botulinum Toksin alerjisi olan hastalara kesinlikle uygulanmamak ile birlikte, allerjik astım, alerjik cilt hastalıkları olan hastalar atopik (alerjik) bünyeye sahiptirler. Bu tip hastalara mide botoksu uygulaması yapılmadan önce detaylı bir anamnez alınmalı ve muayene yapılmalıdır. İşlem sırasında gelişebilecek alerjik reaksiyonlara karşı hazırlıklı olarak belkide bir anestezi uzmanı eşliğinde mide botoksu uygulaması yapılmalıdır.

Mide Balonu ile Mide Botoksu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mide balonu uygulanan hastalarda genellikle 48 saat süren bir mide bulantısı hissi olmaktadır. Mide botoksu uygulaması sonrasında bulantı riski oldukça enderdir. Mide botoksu uygulamasında mide balonundaki gibi anestezi ihtiyacı olmaz. Mide balonu uygulamasında balonun çıkarılması için tekrar endoskopi ihtiyacı olacaktır. Mide botoks’unda ise verilen toksinin etkisi zaman içerisinde kendi kendine azalacaktır. Ek bir uygulama ihtiyacı olmaz.  Mide botoksu ile toplam kilonun %15-20 kadarının kaybedilmesi beklenir. Etki süresi 3-6 ay arasındadır.

bottom of page