top of page

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, kalın barsak son kısmı ile cilt arasında oluşan, normal olmayan yollardır.

Özellikle anal bölgede oluşan abse sonrasında yada inflamatuvar (iltihabi) barsak hastalıkları nedeni ile oluşurlar.

 

Anal Fistül Hastası Olduğumu Nasıl Anlayabilirim ?

Anal bölgede daha önceden geçirmiş olduğunuz bir abse şikayetiniz var ve anal bölge çevresinden akıntınız mevcut ise anal fistül hastalığınız olabilir. Hemen bir Genel Cerrahi hekimine başvurmalı ve muayene olmalısınız. Muayene sırasında anal bölge çevresinde görülen bir dış delik tanıyı kesinleştirecektir. Çekilecek kontrastlı (ilaçlı) bir MRG fistülün tipi hakkında bilgi verir.

Anal Fistül İlaç İle Tedavi Edilebilir Mi?

İlaç ile anal fistüle bağlı gelişmiş bir enfeksiyon mevcut ise enfeksiyon tedavisi yapılabilir. Fakat anal fistülün tedavisi CERRAHİ’dir.

Anal Fistül Nasıl Tedavi Ediliyor?

Anal fistül tedavisi oldukça zorlu ve inatçı bir yaklaşımı gerektirir. Tekrarlama olasılığı %40 ‘lara kadar çıkmaktadır. Uzun bir tedavi süreci vardır. Hasta ile tedavi öncesinde detaylı bir biçimde konuşulmalı, oluşabilecek komplikasyonlar anlatılmalıdır.Klasik cerrahi tedavi, fistül hattının çıkarılması ve bilgenin temizlenmesini kapsar. Ameliyat sonrası iyileşme süresi uzun olabilmektedir. İnkontinans (dışkı tutamama), kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Kliniğimizde Anal Fistül’ün tedavisini minimal invaziv bir yöntem olan LAZER KOAGÜLASYON yöntemi ile yapmaktayız. Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10 dk sürmekte ve açık cerrahi bir yara oluşmamaktadır.Tedaviyi bir kaç kez tekrar etmek gerekebilir. Komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Ağrı yok denecek kadar azdır. Günübirlik uygulanabilir. Hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Anal Fistül Cerrahisi Sonrasında Ağrım Olur Mu?

Anal fistül cerrahisi kliniğimizde, lazer teknolojisi ile yapılmakta olup işlem sırasında herhangi bir cerrahi kesi yapılmamaktadır. Bu sebeple operasyon sonrasında ağrı minimal düzeyde olup sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir. Hastalar yapılan anestezinin türüne göre aynı gün evlerine gidip sosyal yaşantılarına devam edebilirler.

Anal Fistül'ün Belirtileri Nelerdir?

*Makat çevresinde kötü kokulu akıntı

*Makat çevresinde kızarıklık ve tahriş

*Makatta zonklayıcı nitelikte ağrı

*Makat kenarından hava gelmesi anal fistül belirtileri arasında yer almaktadır.

Anal Fistülde Seton Tedavisi Nedir?

Bazı anal fistül tiplerinde (özellikle komplike fistüllerde), tedavi 2 aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk yapılan işlemde fistül dış ağzı ve iç ağzı halka şeklinde bir malzeme ile birleştirilir ve 4-6 hafta arasında beklenir. Bu sürede fistül hattının düzleşmesi ve varsa abse boşluklarının boşalması beklenir. Sonrasında lazer tedavisi uygulanır. 

Anal Fistül ile Anal Fissür Arasında Ne Fark Vardır?

Anal fistül de anal bölge çevresi ile anal kanal arasında seyreden, normalde olmaması gereken bir yol vardır. Anal fissür ise anal girimde mukozada oluşan yırtıklardır. Anal kanal ile ilişkileri yoktur. Anal fistülü olan hastaların ana yakınması akıntıdır. Anal fissürde ise cam kesiği şeklinde ağrılar oluşur. Anal fissürlerin %70'i ilaç tedavisi ile kaybolur iken anal fistüllerin tedavi yöntemi cerrahidir.

bottom of page